Monaseb

به دنبال مناسب ترین ها در سایت مناسب

امروز: يكشنبه, 12 بهمن 1393

شما اینجا هستید: اینترنت جوملا جوملا یا وردپرس، کدام یک بهتر است؟

جوملا یا وردپرس، کدام یک بهتر است؟

ایمیل چاپ

جوملا یا وردپرس، کدام یک بهتر است؟

سیستم های مدیریت محتوای منبع باز (CMS)، خانواده بزرگی از نرم افزارهای تحت وب هستند. ولی اگر به دنبال دوام، کارایی و نیازهای تکنیکی متوسط هستید، گزینه های

محدودی در مقابلتان قرار خواهد گرفت. در گذشته، انتخاب CMS مناسب، یکی از نیازهای اصلی یک پروژه محسوب می شد، و در ادامه وب سایت را به همان نیازمندی ها محدود می کرد و گسترش آن دشوار بود. ولی این موضوع در حال حاضر، درست نیست و این امر به خاطر قابلیت توسعه پذیری است که در هسته اصلی CMS قرار داده شده و با هر افزونه ای قابل توسعه است و هر نیازی را به صورت مجازی برطرف می کند. بسته به دیدگاه ما از کارکرد نرم افزارهای تحت وب و شیوه برطرف کردن نیاز کاربران و مدیران، انتخاب CMS مناسب می تواند متفاوت باشد.

تفکرات پشت پرده

وردپرس و جوملا، از محبوب ترین CMS های منبع باز هستند. این CMS ها، جامعه پشتیبان بزرگ و فعالی دارند و راهنماهای آن ها به وفور در اینترنت یافت می شود. وردپرس، به خاطر طراحی زیبای محیط و رنج وسیع قالب های فوق العاده و در دسترس، معمولا اولین گزینه اجتماع توسعه دهندگان برای انتخاب است. اما جوملا، به خاطر بدنامی ای که برای کارایی پایین و خروجی هایی که که گاهی اوقات اشتباه هستند (که البته این را از مامبو به ارث برده است)، رنج آور است. البته در نسخه 1.5، هسته جوملا، به وسیله توسعه پذیری های پیشرفته و خروجی HTML بهتر، بازنویسی شد.

یکی از تفاوت های وردپرس و جوملا، در مدل تم های آنهاست. یک برنامه نویس که از جوملا به سمت وردپرس می رود ممکن است این احساس را داشته باشد که وردپرس نیازهای بیشتری از او را برطرف می کند و در حالت عکس، کسی که به سمت جوملا می رود، ممکن است احساس کند جوملا، انعطاف پذیری و تغییر پذیری کمتری دارد. دلیل این امر، مدل های مختلفی است که در تم های این CMS ها قرار داده شده است.

مدل قالب وردپرس

مدل قالب وردپرس، بر پایه ساختار دید مرحله ای است. به این معنی که در هر تم، می توانید برای فایل های لیست پست شده ها، یا یک پست خاص و یا صفحه های آرشیو، دید خاصی داشته باشید. این فایل ها، مستقل از یکدیگر هستند و این قابلیت وردپرس، به برنامه نویس اجازه می دهد هر شیوه دیدن را به طور خاص طراحی کند. ولی این کار، بخش های زیادی از کد را تکراری می کند. تنها بخش معمول در قالب، سرنوشته و پانوشته است که می توانند به طور مستقیم، در یک دید مستقل و در کد نوشته شوند. مهم ترین اشکال این مدل این است که در دیدهای مختلف، معمولا از نمایش های مختلفی استفاده نمی شود. برای غلبه بر این مشکل، یک تم در ساختار ترتیبی و با دیدهای نوعی بیشتر ساخته شد که در موارد خاص مانند یک سیستم پشتیبان عمل می کند.

مدل قالب جوملا

جوملا (Joomla)، از شیوه متفاوتی برای قالب های خود استفاده می کند. قالب های جوملا، روی یک ساختار معمول که در فایل index.php تعریف شده است، ساخته شده اند. این فایل، هم شامل محتوای ایستا و هم شامل تگ های قالب است که مانند نگهدارنده محتوا عمل می کند و در فاز رندر شدن صفحه، با خروجی HTML جایگزین می شود. تگ های قالب، در نوع محتوایی که فراهم می کنند تفاوت دارند. مثل اجزا، پیغام، ماژول، سرصفحه و غیره.

اصل این ساختار، این مساله را نشان می دهد که هر دید در خروجی CMS، یک صفحه کامل نیست ولی چیزهایی که باید را نشان می دهد. در اولین نگاه، برنامه نویسی که از مدل تم گذاری وردپرس استفاده می کند، شاید فکر کند که هیچ راهی برای تغییر دادن یک محتوا وجود نداشته باشد. درواقع جوملا، بر الگوی معماری MVC تکیه کرده است. به این معنی که در آن استخراج و نمایش داده جدا شده است.

Model–View–Controller (MVC)

تغییرات قالب ها

جوملا برای تغییر دید پیش فرض، الگویی به نام ابطال قالب دارد که سیستم، پوشه قالب را برای پیدا کردن یک فایل دید تغییر داده شده، و برای جایگزینی به جای دید پیش فرض، جستجو می کند. ابطال قالب که در جوملا وجود دارد، روش خوبی برای سفارشی کردن قالب یک وب سایت، بدون شکستن قفل آن است.

آن سوی هسته

در چند سال گذشته، افزونه ها، تحول عظیمی در صنعت نرم افزار به وجود آوردند. همانطور که اشاره شد، CMS های مدرن، بر پایه گسترش پذیری توسعه یافتند و به همین دلیل است که می توانیم از هسته آن به راحتی استفاده کنیم و قسمت های ویژه ای را در بالاترین سطح آن بسازیم. این طراحی قسمت بندی شده، به چند دلیل یک مدل توسعه موثر است:

  • نگهداری بهتر. توسعه دهندگان نیازی به اصلاح هسته برای اضافه کردن یا تغییر قابلیت ندارد.
  • سبک تر و امن تر. قابلیت هایی که مورد نیاز هستند، در آن قرار داده شده است. این عمل، مصرف کمتر حافظه، حجم کمتر و آسیب پذیری کمتر را نتیجه می دهد.
  • چرخه های توسعه جداگانه برای هسته و قابلیت ها. توسعه دهندگان می توانند قابلیت های جدیدی اضافه کنند درحالی که تیمی که روی هسته کار می کنند، روی کارایی سیستم تمرکز کرده اند.

با استفاده از پروژه های منبع باز، آخرین نکته، هم خوب است و هم بد! هم برای توسعه های مشترک مفید است و هم این که ما را به سمت روند کاری شلوغ تر سوق می دهد. جوملا و وردپرس، سعی بر این داشته اند که این ضعف را به وسیله تهیه راهنماهای کدنویسی برطرف کنند.

گذشته از تفاوت های جوملا و وردپرس در نام گذاری ها، مدل های بسط یافته جوملا و وردپرس در چگونگی تعامل کد و هسته اختلاف هایی دارند. کلید درک این مساله این است که درحالی که جوملا، برپایه الگوی MVC است، وردپرس به سیستم رخداد مانند تکیه کرده است.

منبع خبر: jamejamonline.ir

نظرات 

 
-12 #1 mmmmmmmmmm 1389-10-15 13:20
نقل قول
 
 
+6 #2 azadeh 1389-12-14 20:01
سلام
یک تشکر ویژه به خاطر مطالب خوبتان
نقل قول
 
 
-1 #3 neda 1390-07-15 21:44
tashakore faravannnn.matlabe khoobi bood
نقل قول
 
 
+2 #4 مهدی 1390-11-29 15:04
دوست عزیز این مطلبو از کجا کپی کردی را نمی گم ولی خیلی سوتی داری
جوملا ترفندی داره که هر کسی نمی دونه توسط این ترفند شما می توانید حتی خیلی سرعتر از وردپرس لودش کنید .
بدبختی چون همه فکر می کنن وردپرس سبکه سیوش هم خوبه اما فرقی ندارند مهم اینه که مدیر یک سایت بدونه از چه اصولی باید استفاده کنه
نقل قول
 
 
+1 #5 sa 1391-01-03 12:06
مطلب جالبی بود مرسی من با وردپرس کار میکنم خیلیم راضیم
نقل قول
 
 
+3 #6 REZA 1391-01-11 18:28
سلام
يه سوال:
واسه سايت تجاري جوملا خوبه با وردپرس؟؟؟
ممنون.
نقل قول
 
 
0 #7 REZA 1391-01-11 18:29
واسه سايت تجاري كدومش بهتره؟؟؟
ممنون.
نقل قول
 
 
-2 #8 mohammad 1391-04-05 15:54
مطلبت عالی واقعن دستتون درد نکنه.
نقل قول
 
 
0 #9 حمید رضا 1391-05-19 00:39
خوب بود ممنون

فکر میکنم برای سایت های تجاری جوملا بهتر باشد
نقل قول
 
 
+1 #10 ramin barati 1391-06-14 20:49
سلام به نظرم سوال (یعنی جوملا یا وردپرس) خیلی عمومی است
بهتر بود کلی نگری کنار گذاشته شود و به جزییات بپردازیم
برای مثال به امنیت
به پشیتیانی در ایران
و. ....

شما در مورد هاست هم می بنید یه هاست خیلی ارزان است فظا هم خوب میده ولی امنیتش کمه و بالعکس
نقل قول
 
مطالب زیر پیشنهاد می شود
Share |