Monaseb

به دنبال مناسب ترین ها در سایت مناسب

امروز: يكشنبه, 12 بهمن 1393

شما اینجا هستید: دانستنی ها گوناگون روش های آسان برای برطرف کردن بوی بد دهان!

روش های آسان برای برطرف کردن بوی بد دهان!

ایمیل چاپ

روش های آسان برای برطرف کردن بوی بد دهان!

یکی از مشکل های شایع در دوران روزه داری، بوی بد دهان است. هالیتوزیس Halitosis مشکلی شایع بین بعضی افراد است که ممکن است علت های متفاوتی داشته باشد. پوسیدگی دندان ها، بیماری لثه و خشکی دهان شایع ترین علل بوی نامطبوع دهان است.

در موارد نادر اختلال های گوارشی مانند سوء هاضمه و التهاب مری و معده یا عفونت ها و آبسه های ریوی، التهاب حفره بینی، سینوزیت (التهاب سینوس ها)، التهاب مخاط بینی (رینیت) و التهاب ناحیه گلو مانند گلو دردهای چرکی نیز سبب بوی بد دهان می شود.

تجمع باقیمانده موادغذایی همراه برخی میکروب ها در طول زمان به تخمیر موادغذایی و ایجاد بوی بد دهان منجر می شود. در مواقع غیر روزه داری عمل شست وشو دهندگی بزاق تا حدودی به پاکسازی محیط دهان منجر می شود ولی در زمان روزه داری به علت عدم مصرف مایعات در طول روز و کاهش بزاق، این عمل صورت نمی گیرد. کاهش بزاق در صورت عدم رعایت بهداشت و تجمع خرده های موادغذایی به بوی بد دهان منجر می شود.

بهترین روش پیشگیری از بوی بد دهان در درجه نخست درمان مشکلات دهان و دندان قبل از ایام روزه داری است.

ترمیم دندان های پوسیده، جرم گیری و رفع مشکلات لثه به کاهش پلاک میکروبی (لایه نازک سفید رنگ که روی سطوح دندانی تشکیل می شود و شامل خرده های موادغذایی، میکروب های محیط دهان و سلول های مرده است) می انجامد.

این لایه نسبت به سطوح دندانی چسبندگی دارد و فقط با آب شسته نمی شود و بنابراین لازم است روش های صحیح مسواک زدن برای حذف این لایه به کار گرفته شود.

رعایت دقیق بهداشت دهان در ایام روزه داری توصیه می شود. مسواک زدن تمامی سطوح دندانی بعد از صرف سحری و استفاده از نخ دندان به منظور تمیز کردن نواحی بین دندانی مهم است؛ به ویژه استفاده از مسواک مخصوص در سطح زبان توصیه می شود.

استفاده از دهان شویه های ضدمیکروبی چنانچه بر اساس توصیه دندان پزشک باشد، می تواند در کاهش تعداد میکروب های دهان موثر باشد. روایت های فراوانی در مورد اهمیت رعایت بهداشت دهان، به ویژه در زمان روزه داری، از ائمه اطهار نقل شده که بر لزوم رعایت بهداشت و مسواک زدن، حتی در طول روز، توسط فرد روزه دار تاکید می کند.

در افرادی که از پروتز (دندان مصنوعی متحرک یا ثابت) استفاده می کنند، تمیز کردن سطوح دندان مصنوعی و ناحیه زیر بریج توصیه می شود. همچنین کسانی که از پلاک ارتودنسی یا براکت های ارتودنسی استفاده می کنند، باید سطوح پلاک و اطراف براکت ارتودنسی را تمیز نگه دارند.

دکتر افسانه پاکدامن
متخصص سلامت دهان و عضو هیات علمی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
روزنامه سلامت (salamat.ir)

شما برای رفع بوی بد دهان چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟

مطالب زیر پیشنهاد می شود
Share |