Monaseb

به دنبال مناسب ترین ها در سایت مناسب

امروز: يكشنبه, 30 آذر 1393

شما اینجا هستید: دانستنی ها گوناگون مبنای محاسبه عیدی، سنوات و مرخصی استفاده نشده

مبنای محاسبه عیدی، سنوات و مرخصی استفاده نشده

ایمیل چاپ

مبنای محاسبه عیدی، سنوات و مرخصی استفاده نشده

مبنای محاسبه عیدی و سنوات و مرخصی استفاده نشده چیست؟
مبنای محاسبه عیدی و سنوات و مرخصی استفاده نشده، مبنای محاسبه عیدی، مبنای محاسبه سنوات، مبنای محاسبه مرخصی استفاده نشده.

مرخصی

هر نفر در سال حداکثر مجاز به ذخیره نه روز از مرخصی خود می باشد و مرخصی های استفاده نشده ایشان سوخت شده تلقی می شود مگر توافقی با کارفرما داشته باشد.

مبنای محاسبه ذخیره مرخصی استفاده نشده طبق قانون، حداقل ممکن سالی یکماه بر اساس آخرین حکم حقوقی فرد که آیتم های شامل آن تمامی موارد حکم است بجز خواربار، مسکن، اولاد، بن، پاداش تولید، سود تولید و نظایر این.

مبلغ فوق مشمول مالیات است ولی بیمه نیست.

سنوات

مبنای محاسبه ذخیره سنوات طبق قانون، حداقل ممکن سالی یکماه بر اساس آخرین حکم حقوقی فرد که آیتم های شامل آن تمامی موارد حکم است بجز خواربار، مسکن، اولاد، بن، پاداش تولید، سود تولید و نظایر این.

جنانجه کارگر پس از دریافت این سنوات با همین کارفرما ادامه فعالیت (قرارداد) بدهد این مبلغ مشمول مالیات است. که معمولا برای راحتی کار 10% در نظر گرفته می شود هر چند مورد ایراد است.

مبلغ فوق مشمول کسورات بیمه ومالیات نیست.

سایر موارد مرتبط

1- معمولا" شرکتها مزایای پایان خدمت کارکنان خود را در پایان همکاری با آنها پرداخت می نمایند (ذخیره می گیرند) چون این کار باعث می شود که مالیاتی از این بابت پرداخت نکنند. اما شرکتهایی که به صورت سالانه پرداحت می کنند مالیات آن نیز می بایستی پرداخت شود.

2- هر نفر در سال حداکثر مجاز به ذخیره نه روز از مرخصی خود می باشد و مرخصی های استفاده نشده ایشان سوخت شده تلقی می شود مگر توافقی با کارفرما داشته باشد.

3- مبلغ عیدی مشمول معافیت یک ماه حقوق که هر سال اعلام می شود بوده و مازاد طبق ماده 84 و 85 مشمول مالیات می شود. که معمولا برای راحتی کار 10% در نظر گرفته می شود هر چند مورد ایراد است.

4- طبق قانون شرکت ملزم به پرداخت سالی یکماه سنوات می باشد ولی اگر عرف و رویه کارگاه این باشد که مثلا سالی دو ماه بدهد هیچ منعی ندارد البته اگر بازخرید سنوات به ازای هر سال بیش از یک ماه پرداخت بشه، مبلغ پرداختی اضافه تر از یک ماه جز هزینه های قابل قبول مالیاتی قرار نخواهد گرفت.

5- ماده 148 قانون مالیاتها:

ماده 148- هزینه هائی که حائز شرایط مذکور در ماده فوق می باشد به شرح زیر در حساب مالیاتی قابل قبول است.

  • قیمت خرید کالای فروخته شده و یا قیمت خرید مواد مصرفی در کالا و خدمات فروخته شده.
  • هزینه های استخدامی متناسب با خدمت کارکنان.
  • بر اساس مقررات استخدامی مؤسسه به شرح زیر:
    الف- حقوق یا مزد اصلی و مزایای مستمر اعم از نقدی و یا غیرنقدی (مزایای غیر نقدی به قیمت تمام شده برای کارفرما).
    ب- مزایای غیر مستمر اعم از نقدی و غیرنقدی از قبیل خواربار، بهره وری، پاداش، عیدی، اضافه کار، هزینه سفر و فوق العاده مسافرت. نصاب هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان به خارج از ایران بمنظور رفع حوائج مؤسسه ذیربط طبق آئین نامه ای خواهد بود که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارائی، و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد تعیین خواهد شد.
    ج- هزینه های بهداشتی و درمانی و وجوه پرداختی بابت بیمه های بهداشتی و عمر و حوادث ناشی از کارکنان.
    د- حقوق بازنشستگی، وظیفه، پایان خدمت طبق مقررات استخدامی مؤسسه و خسارت اخراج و بازخرید طبق قوانین موضوعه مازاد برمانده حساب ذخیره مربوط.
    ه- وجوه پرداختی به سازمان تأمین اجتماعی طبق مقررات مربوط و همچنین تا میزان سه درصد (3%) حقوق پرداختی سالانه بابت پس انداز کارکنان براساس آئین نامه ای که پیشنهاد سازمان امور مالیاتی به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.
    و- معادل یک ماه آخرین حقوق و دستمزد و همچنین مابه التفاوت تعدیل حقوق سنوات قبل که به منظور تأسیس حقوق بازنشستگی و وظیفه و مزایای پایان خدمت خسارت، اخراج و بازخریدکارکنان مؤسسه ذخیره می شود این حکم نسبت به ذخایری که تاکنون در حساب بانکها نگهداری شده است نیز جاری خواهد بود.

6- ماده 24 قانون کار: درصورت خاتمه قرارداد کار، کار معین یامدت موقت، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد، یکسال یا بیشتر، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه، اعم از متوالی یا متناوب براساس آخرین حقوق مبلغی معادل یکماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت ماید.

7- جنانجه کارگر پس از دریافت این سنوات با همین کارفرما ادامه فعالیت (قرارداد) بدهد این مبلغ مشمول مالیات است. که معمولا برای راحتی کار 10% در نظر گرفته می شود هر چند مورد ایراد است.

مبلغ فوق مشمول کسورات بیمه ومالیات نیست.

عیدی

مبلغ عیدی و پاداش پایان سال برای کارکنانی که یک یا بیش از یک سال سابقه خدمت در شرکت مربوطه را دارند معادل 2 ماه حقوق تا سقف 3 برابر حداقل دستمزد می باشد وحق سنوات طبق قانون کار به ازای هر سال خدمت یک ماه حقوق در نظر گرفته می شود.

این مبلغ مشمول معافیت یک ماه حقوق که هر سال اعلام می شود بوده و مازاد طبق ماده 84 و 85 مشمول مالیات می شود. که معمولا برای راحتی کار 10% در نظر گرفته می شود هر چند مورد ایراد است.

مبلغ فوق مشمول مالیات است ولی بیمه نیست.

منبع: ترازنامه (tarazname com)

نظرات 

 
+1 #1 مرجان 1390-12-10 14:13
آقا میسه ماده پرداخت عیدی را هم ذکر نمائید؟
نقل قول
 
 
+5 #2 maziardm 1391-01-02 23:05
با سلام و شب خوش و تبریک سال نو

لطفا در صورت امکان عطف ماده قانونی مربوط به بند عیدی در متن بالا، که شامل تعلق خود عیدی، سنوات و حق مرخصی به کارکنان است را بفرمایید. برای اثبات و ارایه می خواستم.

با تشکر و شب خوش
نقل قول
 
 
+2 #3 maziardm 1391-01-02 23:07
با سلام و شب خوش و تبریک سال نو برای شما

لطفا در صورت امکان عطف قانونی تعلق عیدی، سنوات و حق مرخصی به کارکنان را بفرمایید. برای اثبات و ارایه می خواستم.

با تشکر و شب خوش دوباره
نقل قول
 
 
+4 #4 یکتا 1391-06-28 09:14
باسلام؛
اگرفقط 2ماه کارمند شرکتی باشیم بازهم عیدی و سنوات تعلق میگیرد؟
نقل قول
 
 
+3 #5 nima 1391-12-23 17:11
نقل قول یکتا:
باسلام؛
اگرفقط 2ماه کارمند شرکتی باشیم بازهم عیدی و سنوات تعلق میگیرد؟

سلام مبنای عیدی دوماه آخر سال میباشد که اگر از مرخصی استعلاجی خود سهمیه شرکت استفاده کرده باشیدکسر میشود و به کسی که دوماه هم کارمند شرکتی باشد تعلق میگیرد
نقل قول
 
 
+2 #6 hosseini 1392-04-10 12:45
با سلام .آیاپرداخت سنوات به کارگری که هرساله تسویه می نماید مشمول مالیات می باشد اگه میباشد براساس کدام بخشنامه ادار مالیاتی .لطفا شماره بخشنامه قید شود با تشکر
نقل قول
 
 
-1 #7 zahra@ 1392-08-30 13:25
سلام
اگه از تیرماه مشغول کار شویم قانون عیدی و سنوات چطور می شود؟
مرسی
نقل قول
 
مطالب زیر پیشنهاد می شود
Share |