Monaseb

به دنبال مناسب ترین ها در سایت مناسب

امروز: جمعه, 10 بهمن 1393

شما اینجا هستید: آموزش و پرورش ویندوز ایکس پی تنظیمات Desktop

تنظیمات Desktop

ایمیل چاپ
فهرست مطلب
تنظیمات Desktop
صفحه 2
صفحه 3
صفحه 4
صفحه 5
همه صفحات

6-1-1) استفاده از یک تم Desktop

- تم (Theme)

تم مجموع های است از آیکون ها، فونت ها، اشاره گر های موس، صدا ها، و عکس روی "Desktop" که با انتخاب آن، محیط ویندوز برای کاربر جذاب و دلپذیر می شود.

- فونت (Font)

به نوع قلم و یا به دستخط‏ های مختلف برای تایپ کردن فونت می گویند.

برای انتخاب "Theme" به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به آدرس زیر بروید:

Desktop رایت کلیک بروی -> Properties انتخاب گزینه -> Themes زبانه

نمایش آیکون برنامه ها

بعد از انجام عمل بالا، شکل زیر (یعنی شکل 84) ظاهر می شود:

Display Properties - Theme Tab

از کادر "Theme" یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید، بعد بروی دکمه OK کلیک کنید.

- Windows XP

تم ویندوز XP به سبک جدید

- Windows Classic

تم ویندوز به سبک قدیمی ویندوز 98-2000

- More themes online

با انتخاب این گزینه می توانید تم های بیشتری را از اینترنت دریافت کنید، ولی این تم ها رایگان نیست.

- Browse

در صورتی که یکسری تم بروی کامپیوترتان وجود داشته باشد با این گزینه می توان مسیر این تم ها را مشخص و از آن استفاده کنید.

تذکر) شما می توانید سی دی "Plus! XP" را از بازار تهیه کنید، و آنرا بروی کامپیوترتان نصب کنید، بعد از نصب یکسری تم جالب به کادر "Theme" اضافه می شود.


2-1-6) قرار دادن یک تصویر بروی Desktop

- Background

اصطلاحاً به عکسی که بروی "Desktop" قرار می دهند، "Background" می گویند.

برای قرار دادن یک تصویر بروی "Desktop" به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به آدرس زیر بروید:

Desktop رایت کلیک بروی -> Properties انتخاب گزینه -> Desktop زبانه

بعد از انجام عمل بالا، شکل زیر (یعنی شکل 85) ظاهر می شود:

Desktop Properties - Desktop Tab

از کادر "Background" یک عکس انتخاب کنید، بعد بروی دکمه OK کلیک کنید، در صورتی که گزینه "None" را انتخاب کنید، تصویر روی "Desktop" مخفی می شود.

- کادر Position

تصاویری که انتخاب می کنید ممکن است انداز هاش بزرگتر و یا کوچکتر از صفحه نمایش "Desktop" باشد، برای رفع این مشکل از کادر "Position" استفاده کنید، این کادر سه گزینه دارد که به شرح ذیل است:

Center

این گزینه عکس انتخابی شما را در اندازه واقعی خودش در مرکز صفحه نمایش قرار می دهد، معمولاً از این گزینه زمانی استفاده می شود که اندازه عکس مورد نظر هم اندازه صفحه نمایش باشد.

Tile

این گزینه عکس انتخابی شما را آنقدر تکرار می کند که صفحه نمایش با عکس مورد نظر پوشیده شود، معمولاً از این گزینه زمانی استفاده می شود که اندازه عکس مورد نظر خیلی کوچک باشد.

Stretch

این گزینه اندازه عکس انتخابی شما را هم اندازه صفحه نمایش در می آورد و یا به عبارتی عکس مورد نظر را در صفحه نمایش گسترده می کند، معمولاً از این گزینه زمانی استفاده می شود که اندازه عکس مورد نظر بزرگتر و یا کوچکتر از اندازه صفحه نمایش باشد.

- کادر Color

در صورتی که از کادر "Background" گزینه "None" را انتخاب کنید، تصویر روی "Desktop" حذف می شود و رنگ زمی نه یا رنگ "Desktop" نمایان می شود، با استفاده از کادر "Color" می توانید رنگ زمی نه را تغییر دهید.

3-1-6) قرار دادن تصویر دلخواه تان بروی Desktop

در صورتی که یکسری عکس بروی کامپیوترتان وجود داشته باشد می توانید با دکمه Browse عکس مورد نظرتان را به کادر "Background" اضافه کنید و بعد از اضافه کردن، آنرا انتخاب کنید.

تذکر) می توانید با کپی کردن عکس های مورد نظرتان در آدرس زیر، عکس ها را بطور خودکار به کادر "Background" اضافه کنید:

My Computer -> D: درایو -> Windows فولدر -> Web فولدر -> Wallpaper فولدر

تذکر) با نوجه به نوار "Title Bar" شکل 85، متوجه دکمه می شوید، بروی این دکمه کلیک کنید، علامت موس از حالت معمولی به حالت راهنما تغییر می یابد، حال بروی یکی از تنظیمات مثلاً بروی دکمه Browse کلیک کنید، کادر راهنمای مربوط به دکمه Browse ظاهر می شود، دکمه راهنما، راهنمای موثر در مورد بعضی از تنظیمات است.


4-1-6) استفاده از محافظ صفحه نمایش (Screen Saver)

"Screen Saver" یا محافظ صفحه نمایش، تصاویر متحرک زیبایی هستند که بعد از یک مدت زمان معین بعد از اینکه به موس و کیبورد دست زده نشود فعال می شود و از ثابت ماندن و آسیب دیدن صفحه مانیتور جلوگیری می کند، وجود "Screen Saver" به این علت است که اگر صفحه مانیتور ثابت بماند نقاط ریز روی صفحه مانیتور داغ می کند و می سوزد، در مانیتور های امروزی احتیاجی به "Screen Saver" نیست چرا که مانیتور های امروزی خودشان دارای مدار محافظ داخلی هستند، به عنوان ضریب اطمی نان، استفاده از "Screen Saver" توسعه می شود، برای استفاده از "Screen Saver" به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به آدرس زیر بروید:

Desktop رایت کلیک بروی -> Properties انتخاب گزینه -> Screen Saver زبانه

بعد از انجام عمل بالا، شکل زیر (یعنی شکل 86) ظاهر می شود:

Dispaly Properties - Screen Saver Tab

- کادر Screen Saver

از کادر "Screen Saver" یکی را انتخاب کنید، بعد بروی دکمه Preview کلیک کنید، سعی کنید موس را حرکت ندهید، حال می توانید "Screen Saver" انتخابی را مشاهده کنید، در صورتی که این "Screen Saver"، مورد نظرتان هست بروی دکمه OK کلیک کنید، در صورتی که گزینه "None" را انتخاب کنید، "Screen Saver" غیر فعال می شود.

- دکمه Settings

با کلیک بروی دکمه Settings می توانید رنگ، سرعت، و ... "Screen Saver" انتخابی را تنظیم کنید.

- دکمه Preview

با کلیک بروی دکمه Preview می توانید "Screen Saver" انتخابی را قبل از OK کردن مشاهده کنیم.

- کادر Wait

در این کادر می توانیم زمان فعال شدن "Screen Saver" را بر حسب دقیقه وارد کنید، مثلا اگر 10 دقیقه را وارد کنیم به این معنی است که اگر بمدت 10 دقیقه به موس و کیبورد دست نزنیم "Screen Saver" انتخابی بعد از مدت10 دقیقه فعال می شود.

تذکر) برای خارج شدن از "Screen Saver" یا موس را حرکت دهید و یا کلیدی از کیبورد را فشار دهید.

- گزینه On resume، display Welcome screen

با انتخاب این گزینه، هنگام خارج شدن از "Screen Saver"، می بایستی "Password" یا کلمه عبور (رمز) را وارد کنید، در غیر اینصورت نمی توانید از آن خارج شوید، این کلمه عبور همان کلمه عبور ورود به ویندوز است، در صورتیکه کلمه عبور تعریف نشده باشد، فعال کردن این گزینه بی فایده است.


5-1-6) تغییر ظاهر ویندوز (Appearance)

منظور از "Appearance" تغییر ظاهر پنجره ها، منو ها، فونت ها، آیکون ها و دکمه ها است، در ویندوز XP می توانیم از یکسری طرح های تعریف شده ویندوز استفاده کنیم و همچنین می توانیم خودمان بسته به سلیقه شخصی، طرحی را بوجود آوریم، "Appearance" های موجود بر دو نوع است:

الف- سبک ویندوز XP

ب- سبک کلاسیک (یا ویندوز 98-2000)

برای تغییر ظاهر ویندوز به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به آدرس زیر بروید:

Desktop رایت کلیک بروی -> Properties انتخاب گزینه -> Appearance زبانه

بعد از انجام عمل بالا، شکل زیر (یعنی شکل 87) ظاهر می شود:

Display Properties - Appearance Tab

- کادر Windows and buttons

از این کادر می توانید سبک مورد نظرتان را انتخاب کنید، با انتخاب گزینه "Windows Classic style"، ظاهر ویندوز XP، بمانند ویندوز 98-2000 تغییر می یابد و با انتخاب گزینه "Windows XP style"، ظاهر ویندوز XP به حالت پیش فرض (یا سبک جدید) تغییر پیدا می کند.

- کادر Color scheme

بعد از انتخاب یکی از 2 سبک بالا، می توانید طرح های (scheme) مختلفی را از این کادر انتخاب کنید.

تذکر) طرح پیش فرض سبک XP، طرح "blue" و طرح پیش فرض سبک کلاسیک، طرح "Windows Standard" است.

- کادر Font size

با انتخاب گزینه های این کادر می توانید اندازه فونت پنجره ها را تغییر دهید.

- دکمه Advanced

با کلیک بروی این دکمه می توانید ظاهر پنجره ها، منو ها، فونت ها، آیکون ها و دکمه ها را به دلخواه تغییر دهید، این تغییرات دلخواه فقط در حالت سبک کلاسیک موثر است، برای ایجاد تغییر ظاهر ویندوز بطور دلخواه بروی دکمه Advanced کلیک کنید، تا شکل زیر (یعنی شکل 88) نمایان شود:

Display Properties - Advanced Tab

در پنجره ظاهر شده (یعنی شکل 88)، از کادر "Item" قسمتی را که می خواهید تغییر یابد را انتخاب و با ابزار های موجود آنرا تغییر دهید، به عنوان کار عملی، مثال زیر را دنبال کنید:

1) از کادر "Item" گزینه "Active Title Bar" را انتخاب کنید.

2) از کادر "Color 1"، رنگ آبی و از کادر "Color 2"، رنگ زرد را انتخاب کنید.

3) از کادر "Color" هم رنگ زرد را انتخاب کنید.

4) بروی دکمه OK کلیک کنید، با این کار، رنگ نوار عنوان پنجره ها تغییر می کند.

- دکمه Effects

با کلیک بروی این دکمه، می توانید کارایی پنجره ها، منو ها، آیکون ها و فونت ها را افزایش دهید. برای این منظور بروی دکمه Effects کلیک کنید تا شکل زیر (یعنی شکل 89) نمایان شود:

Display Properties - Effects

- گزینه Use the following transition effects for menus and tooltips

با انتخاب این گزینه، کادر Fade effect فعال می شود.

- کادر Fade effect

این کادر 2 گزینه دارد که می توان با انتخاب یکی از آن ها نحوه باز شدن منو ها و تول-تیپ ها را تغییر داد، با انتخاب گزینه "Fade effect"، منو ها و "Tooltip" ها از کمرنگ به پر رنگ ظاهر می شوند، و با انتخاب گزینه "Scroll effect" منو ها و "Tooltip" ها بصورت متحرک از پایین به بالا یا از چپ به راست ظاهر می شوند.

تذکر) هنگامی که موس را بروی دکم های (یا یکی از تنظیمات) از یک پنجره قرار دهیم و برای چند لحظه کوتاه مکث کنیم، پنجر های ظاهر می شود که نام (یا عنوان و یا عملکرد) دکمه (یا تنظیم) مورد نظر را نمایش می دهد که اصطلاحاً به آن تول-تیپ (Tooltip) می گویند.

- گزینه Use the following method to smooth edges of screen fonts

با انتخاب این گزینه، کادر Standard فعال می شود.

- کادر Standard

در بعضی از فونت ها، هنگامی که اندازه فونت را بزرگتر می کنیم، کناره های فونت حالت شطرنجی پیدا می کند که این ظاهر زیاد قشنگی ندارد، این کادر 2 گزینه دارد که می توان با انتخاب یکی از آن ها این مشکل را برطرف کرد، از گزینه "Standard" در کامپیوتر های خانگی (یا کامپیوتر هایی که دارای مانیتور معمولی هستند) استفاده می شود، و از گزینه "Clear Type" در کامپیوتر های کیفی "Laptop" (یا کامپیوتر هایی که دارای مانیتور LCD هستند) استفاده می شود.

- گزینه Use large icons

با انتخاب این گزینه، تمامی آیکون ها، بزرگتر از حد معمول نمایش داده می شوند، توسعه می شود از این گزینه در کامپیوتر هایی که حافظه کمی دارند استفاده نشود چرا که عملکرد کامپیوتر را کاهش می دهد.

- گزینه Show shadows under menus

با انتخاب این گزینه، سایه های در پشت منو ها، ایجاد می شود که باعث می شود منو ها سه بعدی به نظر برسند.

- گزینه Show window contents while dragging

با انتخاب این گزینه، هنگام حرکت دادن یک پنجره، کل پنجره با محتویات آن حرکت می کند، اگر این گزینه را غیرفعال کنیم، ابتدا قاب پنجره حرکت می کند و سپس محتویات آن. توسعه می شود از این گزینه در کامپیوتر هایی که کارت گرافیک ضعیف دارند (یعنی هنگام حرکت دادن پنجره ها، صفحه نمایش پرش دارد) استفاده نشود چرا که عملکرد کامپیوتر را کاهش می دهد.

- Hide underlined letters for keyboard navigation until I press the Alt key

تذکر) علاوه بر موس می توانیم با کیبورد هم براحتی کار کنیم. با توجه به نوار منو (Menu Bar)، مشاهده می کنید که در زیر بعضی از حروف یک خط وجود دارد. بعنوان مثال پنجره "My Computer" را باز کنید به منوی File توجه کنید، کلید "Alt" از کیبورد را فشرده نگه دارید در زیر حرف "F" یک خط وجود دارد، برای وارد شدن به منوی "File" در حالیکه کلید Alt را نگه داشت هاید کلید F را فشار دهید. یا به عبارتی "Alt + F".

با انتخاب این گزینه این خطوط مخفی می شوند.


6-1-6) تغییر تنظیمات صفحه نمایش (Settings)

برای صفحه نمایش سه مشخصه وجود دارد:

الف- وضوح تصویر "Resolution"

ب- تعداد رنگ "Color"

ج- فرکانس یا سرعت نمایش (نرخ تازه سازی)

هرچه این 3 مشخصه بالاتر باشد کیفیت صفحه نمایش بالاتر است.

- پیکسل (Pixel)

به کوچکترین نقطه نورانی یک صفحه نمایشی، پیکسل Pixel می گویند.

برای تنظیم این سه مشخصه به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به آدرس زیر بروید:

Desktop رایت کلیک بروی -> Properties انتخاب گزینه -> Settings زبانه

بعد از انجام عمل بالا، شکل زیر (یعنی شکل 90) ظاهر می شود:

Display Properties - Settings

- زبانه متحرک Screen resolution

Screen Resolution

با حرکت دادن زبانه متحرک، وضوح تصویر تغییر می کند. معمولا برای مانیتور های 15 اینچ، وضوح تصویر 800 در 600 و مانیتور های 17 اینچ، وضوح تصویر 1024 در 768 مناسب است.

- کادر Color quality

Color Quality

از این کادر کیفیت رنگ را انتخاب می کنیم. معمولاً 32bit (یا 24bit) را انتخاب می کنیم.

تذکر) اگر کیفیت رنگ برحسب bit بود مثلا 32bit یعنی کامپیوتر رنگ (تقریباً چ هار ملیارد رنگ) می شناسد.

- دکمه Advanced

با کلیک کردن بروی این دکمه می توانیم تنظیمات دیگر کارت گرافیک را تغییر دهید، مثلاً برای تغییر فرکانس صفحه نمایشی به روش زیر عمل کنید:

بروی دکمه Advanced کلیک کنید <- زبانه Adapter را انتخاب کنید <- بروی دکمه List All Modes کلیک کنید تا لیست مشابه شکل زیر (یعنی شکل 93) ظاهر شود:

تذکر) هرچه فرکانس صفحه نمایشی بیشتر باشد چشم ما خسته نمی شود و کیفیت تصویر بالاتر می رود

List All Dispaly Mode

در لیست ظاهر شده گزینه هایی به صورت "800 by 600، True Color (32 bit)، 85 Hertz" می بینید که از سمت چپ بترتیب "وضوح تصویر، کیفیت رنگ و فرکانس" است. بسته به وضوح تصویر و تعداد رنگی که انتخاب کرد هاید، بیشترین فرکانس را انتخاب کنید و بروی دکمه OK کلیک کنید، اگر تصویر خراب شد بلافاصله کلید Esc از کیبورد را بزنید تا تنظیمات به حالت قبل بر گردد، حال یک فرکانس پایین تر را انتخاب کنید و بروی دکمه OK کلیک کنید، آنقدر این کار را تکرار کنید تا بهترین فرکانس را پیدا کنید.

- دکمه Troubleshoot

در صورتیکه در کار کردن با کارت گرافیک کامپیوترتان مشکل دارید بروی این دکمه کلیک کنید تا ویندوز XP به روش پرسش و پاسخ، مشکل شما را بر طرف کند.

7-1-6) تغییر آیکون های اصلی Desktop

برای نغییر آیکون های اصلی "Desktop" به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به آدرس زیر بروید:

Desktop رایت کلیک بروی -> Propertiesانتخاب گزینه -> Desktop زبانه -> Customize Desktop دکمه

بعد از انجام مرحله بالا شکل زیر (یعنی شکل 94) ظاهر می شود.

Desktop Items

با نوجه به شکل زیر، ابتدا بروی یکی از پوشه های اصلی ویندوز مثلاً "My Computer" کلیک کنید، حال بروی دکمه Change Icon کلیک کنید، تا پنجره تغییر آیکون (یعنی شکل 96) ظاهر شود.

Desktop Icons

Change Icon

از پنجره تغییر آیکون، آیکون مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس بروی دکمه OK کلیک کنید. در صورتیکه آیکون های دیگری بروی کامپیوترتان موجود است می توانید با دکمه Browse به آن ها دسترسی پیدا کنید.

- دکمه Restore Default

در صورتیکه آیکونی را تغییر داده باشید و بخواهید آنرا به حالت اولش برگردانید ابتدا بروی آن کلیک کنید و سپس بروی دکمه Restore Default کلیک کنید.

8-1-6) کاربرد برنامه Desktop Cleanup

این برنامه بطور خودکار آیکون هایی از "Desktop" را که به مدت 60 روز استفاده نشده باشد را به درون پوش های با نام "Unused Desktop Shortcuts" منتقل می کند. برای مشاهده این برنامه به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به آدرس زیر بروید:

Desktop رایت کلیک بروی -> Propertiesانتخاب گزینه -> Desktop زبانه -> Desktop Cleanup دکمه

پس از انجام مرحله بالا، شکل 94 ظاهر می شود.

- گزینه Run Desktop Cleanup Wizard every 60 days

این گزینه برای فعال کردن حال خودکار برنامه "Desktop Cleanup" است.

- دکمه Clean Desktop Now

با کلیک بروی این دکمه می توان آیکون های اضافی "Desktop" را انتخاب و به درون پوشه "Unused Desktop Shortcuts" انتقال داد.

نظرات 

 
+2 #1 فاطمه 1390-08-22 16:55
دستتون درد نکنه خیلی مفید بود دو ساعت بود داشتم بدنبال حل مشکلم میگشتم واقعا ممنون نوار استارتم خیلی بزرگ شده بود وهمچنین دسکتابم طوری بود که بسیاری از آیکون هایش رو نمیدیدم
نقل قول
 
 
+1 #2 simin 1391-06-31 18:41
عالی
نقل قول
 
 
+1 #3 مجید 1391-07-11 18:26
با سلام چگونه انازه صفحه دکستاپ تعغییر دهیم
نقل قول
 
 
+3 #4 مریم 1391-10-01 20:16
سلام صفحه desktop کامپیوتر من کوچیک شده و درو اون حاشیه سیاه ایجاد شده به خاطره همین برنامه ها کوچیک نمایش داده میشن لطفا کمکم کنید باید چطوری این مشکل و حل کنم
نقل قول
 
 
0 #5 faroogh 1391-10-04 07:25
hi.age mikhay b erteghah matalebeton fk konid man mitonam komaketon konam.albate ba gereftan mozd.age mikhayid hamkari konid be in emaili k darin mail konid.dar zemn vase shoroh 5 tip beton midam k kamelan amali va tope va motmaenan hichja ham nadidid,age khosheton umad az 5 b bahdesh mozd migiram
نقل قول
 
 
-1 #6 باران 1391-12-05 20:20
سلام لطفا تمام تغییرات گزینه های ایتم دراپرانس را توضیح دهیدappearance=====item
نقل قول
 
 
+3 #7 لیلی 1391-12-21 11:13
با تشکر
تغییر رنگ نوار ابزارها به چه شکل است؟
نقل قول
 
 
+1 #8 خدیجه 1392-02-04 11:19
سلام چندروزه که موس روی ایکونهای لپ تاپم کار نمی کنه و من برای انجام کارهام مجبورم از نوار startبرنامه هام رو انجام بدم دلیل این چیه و چطوری رفع میشه درضمن لپ تابم asusو ویندوزم7است با تشکر
نقل قول
 
 
-1 #9 میلاد 1392-06-04 13:01
سلام خسته نباشین یک سوالی داشتم ویندوز من xpتو صفحه دستاپم نوشته های هر ایکن به رنگ پشت زمینه نیست میخواستم بدونم چگار کنم که به شکل معمولی خودش برگره
نقل قول
 
 
-2 #10 رویا 1392-06-27 22:25
سلام صفحه desktop کامپیوتر من کوچیک شده و درو اون حاشیه سیاه ایجاد شده به خاطره همین برنامه ها کوچیک نمایش داده میشن لطفا کمکم کنید باید چطوری این مشکل و حل کنم
نقل قول
 
مطالب زیر پیشنهاد می شود
Share |